MAGNOLIE (podle M. J. Heade)

.

 
.
 
  originál od M. J. Heade . mnou namalovaná replika  

.

Plátno si nejprve natřu černým základem (akrylovou barvou) a nechám ho zaschnout. Akryl schne rychle, proto je v kreslení možné pokračovat ještě tentýž den.

Motiv si zvětším na velikost plátna (v mém případě 70x50 cm) - tento motiv se skládá z osmi kusů, proto je poslepuji k sobě průhlednou lepící páskou. Pak tento motiv obkreslím tužkou za pomoci kopírovacího papíru na předem připravené černé plátno. Možná se zdá být divné, že to obkresluji tužkou, protože by si člověk mohl myslet, že černý obtist tužky nebude vidět na černém podkladu. I když ne moc, tak ale na to, abych ho pak mohla obtáhnout bílou pastelkou, je ten obtisk vidět docela dobře. Poté, co si takto připravím předlohu (obtažením obrysů bílou pastelkou), začnu nanášet olejové barvy.

Nejprve namaluji listy se stonkama (viz dole) za použití těchto barev:

 listová zeleň 

 citrónově žlutá 

 červené kadmium 

 černá 

 bílá 

Tím si připravím okolí, ve kterém pak budu dále pracovat na vybarvovaní a stínovaní bílých okvětních lístků magnolie a to za použití těchto barev:

 bílá 

 černá 

 listová zeleň 

Nejprve vybarvím tyto bílé okvětní lístky (viz číslo 1, 2 a 3):

Dále pokračuji s bílýma lístkama spodní části květu. Postup vybarvování volím podle snadnosti tak, aby vybarvení dalších lístků nenarušilo strukturu těch už hotových. Po nějakém dni, když bílá barva zaschne, poopravím bělost přemalováním další vrstvou bílé barvy:

Než přejdu k dalšímu bílému květu (což je v tomto případě poupě), tak namaluji zelené listy a stopky, které se nachází mezi levým bílým květem a poupětem, jakož i velkým květem. Pak už můžu malovat poupě. Pokud je bílá barva na květu z minulého sezení zaschlá, tak bílé části přemaluji další vrstvou bílé. Tím okvětní lístky získají na sytějsí, ostřejši bělosti:

Než se dám do velkého bílého květu, tak nejprve namaluji zelené listy, které se nachází na jeho spodní straně:

Pak už mi nic nebrání v malováni bílého velkého květu. U něho ale taky musím zvolit postup, abych se nedostala do nesnází a neznehodnocovala si tak předešle namalovaný lístek (lístky) malovaním dalšího lístku. Jako první jsem si zvolila malbu lístku ze spodní strany. Potom ještě přetřu bílou barvou bílý okvětní lístek z minulého sezení. Tím květ získá na bělosti:

Při dalším sezení pokračuji v malování dalších bílých lístků (pořadí  malování viz označení čisly 1 až 4). Také potom přemaluji ještě jednou bílou barvou lístky z minulého sezení:

Tedˇ už nezbývá než jen střed velkého květu a jeden bílý lístek. Po několika dnech bílé části lístků ještě jednou přemaluji bílou barvou:

.Pokud se vám ale daří malovat rychleji (to znamená NE s odstupem několika dní mezi jednotlivými sezeními), tak lístky můžete přemalovat bílou barvou až po dodělání všech květů a poté, kdy už bílá barva zaschla.

Poté, co mám celé magnolie hotové, se dám do malování pozadí obrazu. Jelikož je pozadí jen akrylová černá barva, tak jej nejprve přemaluji černou olejovou barvou. Po zaschnutí v horní části vytvářím světlo, které vychází z levého rohu a sahá až do pravé poloviny obrazu. Na to používám barvu červenou, bílou a modrou. Barvy do plátna nevtírám štětcem, ale nanáším houbičkou a to tak, že tˇukáním do barev (na paletě) nabírám požadovanou barvu a pak pomalejšími jistými dotyky barvu přenáším na plátno. Ve spodní části obrazu, na vytvoření efektu látky používám už jen červenou barvu. Poznámka: Tam, kde nanáším jasnou červenou, se látka zdá být vystoupená a tím pádem osvětlená a tam kde na barvě šetřím a vtírám do ztracena, se látka ztrácí ve tmě.

.

Nyní už Vám přeji hodně úspěchu při malování. Kdyby jste s tím měli nějaký problém nebo Vám z mého popisu nebylo něco jasné, napište mi - ráda Vám pomůžu.

 

 

Použité barvy jsou:

listová zeleň

citrónově žlutá

červené kadmium

modrá phtalo

bílá

černá

.

Použité štětce:

stětec plochý, stětiny zakulacené (jako kočičí jazýček), číslo 12

stětec plochý, kočičí jazýček, číslo 8

stětec plochý, kočičí jazýček, číslo 4

na jemné korektury nebo úpravy: kulatý štětec číslo "00" nebo i číslo "0"

.

Paleta:

Jako paletu můžete použít rozstřihnutý "Tetra pak" kartón od mléka, čímž barvu mícháte na stříbrné části kartónu.

.

Poznatky:

Jak dosáhnout toho, aby zelené listy, bílé okvětní lístky a stonky vypadaly tak věrohodné, ba dokonce jako opravdové? Stačí jen použít techniku stínování (tmavý - světlý). To je totiž klíč k celému tajemství: Čím tmavší barvu použijeme, tím víc se ta malovaná plocha zdá být dole, víc vzadu nebo i víc zaoblená. Naopak plati, že čím světlejší barvu použijeme, tím je daná plocha rovnejší nebo i víc nahoře (víc vyčnívající ven od tmavé plochy).

.

Vladimira Knüsel

.

Counter