BÍLÁ RŮŽE

   
   

.

Jestliže máte nápad pro nový obraz, tak je nejlepší nakreslit si návrh na papír, tedy udělat si skici. Tato v mém případě vypadá takto:

Pak si podle tohoto návrhu načrtnu tuškou rozvrh růže na napnuté plátno a pak tahy přetáhnu propiskou:

Smíchám  červené kadmium  se  zeleným chromoxydem  a jemně ale rychlejšími pohyby štětce přejedu květ růže. Je lepší malovat na zabarvený podklad než na ostře bílý. Pak, už ale plnou barvou, přemaluji celé pozadí obrazu - kromě květu, zelených listů a stonku. V dalším kroku vezmu  zelenou phthalo  a přemaluji část, kde chci umístit přední vodorovnou část soklu (kamenné podložky) - viz číslo 1, na které je položena růže a pak stejně tak přemaluji nejspodnejší vodorovnou část obrazu - pod soklem - viz číslo 2. Pruh mezi soklem a spodní částí zůstane tím pádem tmavší a vytvoří dojem hloubky - viz číslo 3. Nyní k zelené naberu trochu bílé, abych dostala světlejší osdtín zelené, a ve čtyřech částech na soklu (viz 4a., 4b., 4c. a 4d) vytvořím osvícené části. Přitom se snažím, abych přejetím štětcem vytvořila ostrou hranu soklu. Nedotahujte světlou zelenou od listu k listu - zanechte vždy trochu odstup, abych tam zůstal tmavý "stín od listů". Nyní už se můžu zabývat listy. Postupuji tak, že nejprve vymaluji jeden a pak přejdu na další.

Dále za pomoci barvy  bílé titan  ,  černé ivory   a  červené bright  pokračuji s malováním květu. Také zde maluji jeden bílý lístek po druhém:

Po zaschnutí první vrstvy zelených listů je znovu přemaluji a zároveň upravím do konečné podoby. Dokončím i stonek. Na zelených listech udělám pár kapek vody a na stonku naznačím pár trnů:

Nyní nechám ještě proschnout květ, abych bílé partie mohla přemalovat druhou vrstvou a pak na něm taky namaluji kapky vody. Konečný výsledek vidíte zde:

Jestliže k tomuto postupu máte otázky, napište mi. Ráda Vám je zodpovím..

Vladimira Knüsel

 

 

.Counter